Světová liga » Novinky » Znovu drama s dobrým koncem. Čeští volejbalisté přehráli Jižní Koreu v pěti setech

Znovu drama s dobrým koncem. Čeští volejbalisté přehráli Jižní Koreu v pěti setech

 

sobota, 6. června 2015

Radost volejbalistů v utkání proti Jižní Koreji

Druhá výhra je na světě! Česká volejbalová reprezentace zvládla první ze dvou duelů proti Jižní Koreji v Čchonanu a v pětisetové bitvě, ve které byla dvakrát za svým soupeřem, předvedla větší koncentrovanost, díky níž může po výsledku 3:2 na sety slavit zisk dalších dvou bodů do tabulky skupiny D.

Volejbalisté se v úvodu ujali vedení především díky dobrému útoku na síti, kde řádil Štokr. Zásadně se však od Korejců odskočit nepodařilo, na druhé straně hrál podobným způsobem So Če-Duk. A tak byla hra i skóre vyrovnané. Při vedení 15:14 se povedlo českým volejbalistům se štěstím vybrat útok domácích a v těžkém záklonu posadil Štokr balon na zadní čáru poloviny soupeře. Národní tým tak šel do dvoubodového vedení. O to se však hosté připravili svými chybami a doslova darovali Korejcům stav 18:17 z jejich pohledu. Trenér Šmejkal nabídl svěřencům prostor k odpočinutí, ani po něm ale změna nepřišla. Štokr vložil do útoku příliš razance a domácí celek už vedl 20:17. Asijcům vycházelo úplně vše a čeští hráči se nemohli prosadit přes opravdu těžkou obranu na síti. První setbol zajistil Sin Jong-Sok vytlučením bloků hostů. Hned nato měl právě on na servisu šanci ukončit sadu, radost mu ale udělal až vzápětí Mach. Korejci byli napřed.

Národní tým vstoupil do druhé části s daleko lepší obranou a hned to bylo znát. Po skvělých blocích Baránka, Veselého a Janoucha přišlo vedení 5:0 a domácí nevěděli, kudy z nepříjemné situace. Vše umocnil špatný příjem Korejců a Baránkova dělová smeč. Až po šesti výměnách se domácí teprve prosadili, když se nepodařilo ubránit Čche Minha. Hosty to ale nezastavilo a nadále směřovali za vyrovnáním. Korejcům stále nevycházel příjem a čeští volejbalisté toho bez milosti využívali. Štokr vytloukl před technickým time-outem bloky už na 16:9. Velkou práci dělali před koncovkou na síti Bartoš s Machem, kteří protivníky nepouštěli k přesnému zakončení. Čche Minho to však Bartošovi rychle vrátil dvěma úspěšnými bloky. Stav byl 20:14. Domácí ještě zkoušeli přiblížit se blíže českým hráčům, ti však ukázali, že dokáží ustát tlak a byl to Baránek, který ukončil druhou část zápasu.

Třetí sadu začali domácí dobře. Dařilo se hlavně Song Mjong-Gunovi. Jeho skvěle umístěný útok poslal Korejce do vedení 6:3. A tříbodový náskok platil i později při oddechovém čase. Po něm navíc stejný smečař zaznamenal eso a Jižní Korea vedla 9:5. Českým hráčům v tu dobu hodně vázla veškerá souhlas a asijský celek ujížděl zběsilým tempem. Stav byl 13:6 pro domácí hrající v červených dresech. Hosté promíchali sestavu, na hřiště šel Habr za Janoucha, Macha nahradil Holubec a Štokr přepustil pozici Konečnému. Zvrat ve vývoji ale nepřišel. Když přišel druhý povinný time-out, čeští volejbalisté měli na svém kontě pouze devět bodů. Dotáhnout se na soupeře se nedařilo, naopak v koncovce hosté zbytečně chybovali a hodně rychle nabídli svému soupeři vedení 2:1 na sety.

Úvod čtvrtého dějství vyzněl lépe pro Korejce, kteří si vybudovali dvoubodový náskok. Ten ale do technické pauzy nevydržel, českému národnímu týmu se podařilo otočit. Po něm navíc začal diktovat tempo hry, Baránek dvakrát skvěle bodoval a donutil soupeře za nepříznivého stavu 7:10 vzít si time-out. Přerušit jízdu českého smečaře se však nedařilo, hlavně jeho zásluhou byl stav 13:8 pro hosty. Korea se sice přiblížila hostujícímu celku zpátky, ale ne natolik, aby se svěřenci Zdeňka Šmejkala museli strachovat. Před koncovkou odváděl dobrou práci Janouch a tlačil českou družinu co nejblíže zkrácené sadě. I přes velkou snahu Korejců se dařilo překonávat jejich obranu na síti, když se k tomu navíc přidala chyba Čche Hong-Soka na servisu, měli hosté hned pět setbolů. Špatný útok stejného hráče při odvracení toho druhého znamenal jediné - zkrácenou sadu.

Na jejím začátku nebyl nikdo lepší a vývoj byl hodně vyrovnaný. Ani jedna z reprezentací si nedokázala vytvořit víc než jednobodový náskok, přece jen ale byli usměvavější Korejci, kteří při změně stran vedli 8:7. Za stavu 9:9 čeští hráči zvládli vybrat útok domácích a s následným zakončením neměli problém. Byli to asijští volejbalisté, kteří museli ztrátovat. A to jim nešlo, hrubou chybu předvedl Ju Kwang-U na nahrávce a hosté měli poprvé dvoubodový náskok. Vzápětí navíc útočil do zámezí Kwak Sung-Sok a národní tým vedl už 13:10. To bylo vedení, které zkušení čeští volejbalisté už nepustili a připsali si druhou výhru ve Světové lize.

První vzájemný zápas s Jižní Koreou opanoval pětadvaceti body Jan Štokr. Na druhé straně se mu snažil vyrovnat Song Mjong-Gun, zaznamenal jich ale pouze šestnáct. Odveta v Čchonanu se odehraje hned zítra ve stejném čase.

„Další zápas jako na houpačce. První set se vyvíjel jasně pro nás, ale od stavu 16:14 jsme udělali několik nevynucených chyb a to se ve Světové lize trestá. Druhý set jsme zvládli celkem jasně. Třetí set byl z mého pohledu pro Koreu jediný zasloužený. Naopak čtvrtý a pátý jsme zvládli dobře a dělali jsme důležité body. Celkově to byl klasický zápas Asie proti Evropě. Z jejich strany je vidět pohyblivost a šikovnost se snahou o minimum chyb proti tvrdému útoku, servisu a bloku. Vítězství z venku se ale počítá a já jsem rád, že jsme to jako tým zvládli,“ těšilo kapitána Aleše Holubce.

Jižní Korea – Česká republika 2:3 (25:20, 19:25, 25:18, 20:25, 12:15)

Čas: 129 minut.
Rozhodčí: Wen-šeng Luo (CHN) - Šin Muranaka (JPN)

Jižní Korea: Song Mjong-Gun, Sin Jong-Sok, I Min-Kjo, Pak Sang-Ha, Song Hui-Čae, So Če-Duk - libera Čong Minso a O Če-Song.
Střídali: Kwak Sung-Sok, Čche Hong-Sok, Ju Kwang-U, Čche Minho.
Trenér: Mun Jong-Kwan.

Česká republika: Veselý, Mach, Baránek, A. Bartoš, Štokr, Janouch - libero Kryštof.
Střídali: Konečný, Holubec, Habr.
Trenér: Zdeněk Šmejkal.

Autor: Lukáš Dvořák
Foto: FIVB.com

 

Zápasy

Světová liga (2. - 4.6.2017) - Soul (KOR)

2.6.- 12:00 SEČ: Česká republika - Korea

3.6. - 5:00 SEČ: Česká republika - Finsko

4.6. - 5:00 SEČ: Česká republika - Slovinsko

 

Světová liga (9. - 11.6.2017) - České Budějovice (CZE)

9.6.- 19:10: Česká republika - Egypt

10.6. - 19:10: Česká republika - Nizozemsko

11.6. - 19:10: Česká republika - Portugalsko

 

Světová liga (16. - 18.6.2017) - Den Haag (NED)

16.6. - 20:30: Česká republika - Slovensko

17.6. - 20:30: Česká republika - Korea

18.6. - 18:00: Česká republika - Nizozemsko

Vstupenky

 

 

GENERAL PARTNER

          

PARTNERS