Světová liga » Novinky » Volejbalová reprezentace mužů porazila doma Portugalsko i podruhé

Volejbalová reprezentace mužů porazila doma Portugalsko i podruhé

sobota, 28. června 2014

veselka

Čeští volejbalisté nastoupili ke druhému domácímu utkání proti Portugalsku v opavské Městské hale s mírně pozměněnou sestavou. Na postu univerzála nastoupil Michal Finger, který nahradil zraněného českobudějovického Michala Kriška. Hru opět dirigoval nahrávač Filip Habr. Změna nastala i na smečařském postu, kde nastoupil Adam Bartoš za Karla Linze. Druhým smečařem základní sestavy byl Petr Michálek. Na bloku dostal příležitost Tomáš Široký s Jakubem Veselým a post libera zastal Martin Kryštof.

Úvod prvního dějství českým volejbalistům nepřál, prohrávali 1:6 a hra portugalského týmu šla nahoru. Češi stále dotahovali, ale před koncovkou setu srovnali s Portugalskem krok, když vyrovnali na 18:18. Napínavý závěr zvednul diváky ze sedadel, jenž ukončil útok Jakuba Veselého středem sítě. Česká reprezentace vyhrála první set nad Portugalskem 26:24.

Druhý set začal o poznání lépe. Češi se ujali vedení 4:1. Útočně se prosazoval mladý Michal Finger a v poli zářil Martin Kryštof. Vedení českého týmu 12:7 donutilo Portugalce ke střídání. Na hřiště přišel Valdir Sequeira a Tiago Da Silva, ale český náskok se stále zvětšoval. Druhý set vyhráli Češi velkým rozdílem, když dovolili portugalským volejbalistům uhrát jen 14 bodů.

Na české straně zavládlo uspokojení a naopak hráči Portugalska restartovali své síly a třetí set byl byl zcela v jejich režii. Když český tým prohrával 8:12, poslal kouč Zdeněk Šmejkal na palubovku Karla Linze, který vystřídal Adama Bartoše. Po chvíli přišlo i na střídání nahrávačů a Zdeněk Haník přispěchal nahradit Filipa Habra, ale rozjetá hra našich soupeřů byla k nezastavení a vítězství v tomto setu právem patřilo Portugalsku.

Ve čtvrtém setu se již od začátku dařilo držet bodové vedení na české straně, což se líbilo především fanouškům, kteří neustále povzbuzovali český národní výběr k poslední koncovce zápasu. Tu zakončili naši volejbalisté za stavu 25:17 a Městská hala duněla zaslouženým potleskem.

Česká republika - Portugalsko 3:1 (26:24, 25:14, 17:25, 25:17)

Česká republika: Habr, Michálek, Široký, Bartoš, Finger, Veselý. Libero: Kryštof.
Střídali: Haník, Linz.
Trenér: Zdeněk Šmejkal.

Portugalsko: Keller, Oliveira, Ferreira A., Ferreira M., Jose, Rodrigues. Libero: Casas.
Střídali: Da Silva, Sequeira.
Trenér: Hugo Silva.

Ohlasy po utkání

Marcel Keller GIL, hráč Portugalska
„Dnes to bylo horší utkání než to včerejší. Nedokázali jsme ukončit sety tak, jak bychom měli. Včera jsme dokázali uhrát dva sety, dnes pouze jeden. Byli jsme mentálně a fyzicky vyčerpaní, navíc jsme měli včera více energie. Zkusili jsme všechno. Proměnili jsme všechny hráče, trochu se to zlepšilo, ale ty rozdíly v setech byly až moc velké.“

Jakub VESELÝ, hráč České republiky
„Pro mě je to taková satisfakce dvakrát vyhrát doma nad Portugalskem. Tam jsme jednou vyhráli a jednou prohráli, takže to bylo zlepšení. Klíčová byla bojovnost, kterou jsme od včerejška nastolili. Podle mě jsme je zlomili tím, jak jsme je včera přehráli ze stavu 0:2 na sety. Je to klišé, ale ta bojovnost byla spojená s herní disciplínou, kterou se nám v zápase dařilo plnit.“

Zdeněk ŠMEJKAL, trenér České republiky
„Začali jsme hororově. Samozřejmě jsme si říkali, že nám nesmí utéct začátek, ale stalo se. Musím však pochválit kluky, že zmobilizovali síly. Myslím si, že o výsledku rozhodl právě první set. Jdeme zápas od zápasu, chceme odehrát kvalitní utkání a čekat, na co to bude stačit.“

Hugo SILVA, trenér Portugalska
„Ztratili jsme první set a to byl klíč k dnešnímu utkání. V dalším průběhu hrál tým nervózně, byl vystresovaný a hodně chyboval. Musíme se do posledních zápasů více zkoncentrovat.

Autor: Blanka Popelková, Lukáš Dvořák