Světová liga » Novinky » Ve volejbale probíhá generační obměna

Ve volejbale probíhá generační obměna

 

neděle, 15. května 2016

Michal_nekola_1

Když Miguel Falasca sestavoval v únoru svůj realizační tým, volba jeho prvního asistenta padla na libereckého kouče Michala Nekolu. A výběr to byl bezpochyby správný – svěřencům Michala Nekoly se totiž minulý týden podařilo obhájit v nelehkém finále v Brně extraligový titul. „Vybojovat zlato letos vůbec nebylo snadné, a o to větší z toho mám radost," usmívá se Nekola. „Zároveň se ale moc těším na práci u národního týmu. Je to pro mě velká výzva a čest s ním pracovat," dodává.

S Libercem jste získal titul podruhé za sebou. Který bylo těžší vybojovat?

Jednoznačně ten letošní, v tomto roce byla totiž soutěž mnohem vyrovnanější než v minulé sezóně, její úroveň i kvalita se zvedla. Letos proto bylo rozhodně těžší titul obhájit, než ho loni získat.

Poslední finálový zápas sledovalo v Brně 5556 diváků, což je na české extraligové poměry naprosto nevídaná divácká kulisa.

Byl to opravdu vynikající zážitek, spousta lidí, co tam seděla, asi normálně na volejbal vůbec nechodí, ale myslím, že si to tam užili úplně všichni. Všechno navíc bylo výborně zorganizované a publikum v Brně bylo velmi sportovní. Já jsem samozřejmě vždycky radši, když je plná hala, atmosféra určitě strhne nejenom hráče, ale i trenéry. Pochopitelně je lepší hrát před domácím publikem než venku, ale když jsou hráči v zápalu boje, tak už to ani tak nevnímají.

Se svým týmem jste doma ve finále získali snadno vedení 2:0 na zápasy – čekali jste, že Brňané doma sérii srovnají?

Jednoznačně ne, do Brna jsme navíc přijeli asi až moc ovlivnění těmi prvními dvěma vítězstvími. Sice jsme si říkali, že to určitě nebude úplně snadné, ale domácí změnili svoje nasazení a herní projev a měli i víc času na trénink v hale. V tomhle směru jsme to možná trošku podcenili, ale nakonec se ukázala síla našeho týmu v tom, že nepropadl panice a dokázal to dotáhnout až ke zlatu.

Úplně poslední finálová sada byla jako na houpačce – Liberec vedl 18:12, Brno pak dokázalo otočit na 19:23, Vaši svěřenci to ale ustáli a set získali pro sebe. V tom tkví síla Liberce, že se dokáže i v tak kritické chvíli zkoncentrovat?

Asi ano, i když za sebe musím říct, že to, co bylo asi velmi zajímavé pro diváky, bylo pro trenéry naprosto infarktovou situací. Ale my jsme věřili, že i ten nepříznivý náskok na konci setu dokážeme stáhnout, i v předchozích zápasech a setech jsme už ukázali, že umíme udělat šňůru bodů pro nás. Zvrat se nám povedl a já jsem rád za naši trpělivou hru, odměnou za ni je koneckonců zisk té nejcennější medaile.

Po necelém týdnu jste se do Brna vrátil – tentokrát jako hlavní asistent mužské reprezentace. Jak rychle se dokáže člověk přeorientovat z extraligy k národnímu týmu?

S tím jsem vůbec neměl problém, extraligová sezóna skončila, byl jsem i rád, že mi konečně může na pár dní vypnout hlava. Na reprezentaci jsem se strašně moc těšil, je to pro mě velká výzva a čest být tady s národním týmem.

Přesně před 20 lety trénoval českou reprezentaci Váš tatínek. Určitě je rád, že pokračujete v jeho šlépějích?

Myslím si, že z toho má velkou radost. My spolu spoustu věcí konzultujeme a jsme samozřejmě v kontaktu, mluvíme nejen o nároďáku, ale i na klubové úrovni. Táta ještě trénuje beach volejbal v Praze, takže je pořád ve volejbalovém dění.

Jak se rodil tým reprezentantů, kteří tento týden začali v Brně s přípravou na Světovou ligu?

Miguel Falasca věděl, že mám větší přehled o volejbale v České republice, takže jsme spolu hodně konzultovali, kdo by v národním týmu měl dostat šanci. Shodli jsme se na tom, že je teď správná doba na to, zkusit více mladých hráčů, proto se jich v nominaci objevilo tolik. Řekl bych, že ve volejbale probíhá generační obměna.

Je těžké připravit úplně nově poskládaný tým během šesti týdnů na první turnaj Světové ligy?

Kluci už mají něco za sebou a spoustu toho umí, takže to zase tak složité není. Důležité je, aby se dali dohromady spolu, a aby byli dobrá parta. Myslím, že jsou hodně namotivovaní, chtějí něco dokázat a budou se snažit předvést opravdu to nejlepší, co umí.

Jak probíhají první dny společné přípravy?

Vlétli jsme do toho hodně zostra, takže možná už kluci trochu pláčou. Je to náročné, ale času nazbyt nemáme, takže příprava je hodně intenzivní. Nikdo nemůže počítat s tím, že tu bude ležet na hotelu a bude jenom odpočívat. Kluci musí zabrat na maximum a věnovat se jenom volejbalu.

S jakým svým osobním cílem jste k reprezentaci nastoupil?

Pro mě je v současné době prioritou, aby spolu hráči dobře fungovali, aby komunikovali, podporovali se, byli na jedné vlně a společně si šli za svým cílem. Jedině tak mohou uspět ve Světové lize a na podzim postoupit na Mistrovství Evropy.

Barbora Mertová

 

Zápasy

Světová liga (2. - 4.6.2017) - Soul (KOR)

2.6.- 12:00 SEČ: Česká republika - Korea

3.6. - 5:00 SEČ: Česká republika - Finsko

4.6. - 5:00 SEČ: Česká republika - Slovinsko

 

Světová liga (9. - 11.6.2017) - České Budějovice (CZE)

9.6.- 19:10: Česká republika - Egypt

10.6. - 19:10: Česká republika - Nizozemsko

11.6. - 19:10: Česká republika - Portugalsko

 

Světová liga (16. - 18.6.2017) - Den Haag (NED)

16.6. - 20:30: Česká republika - Slovensko

17.6. - 20:30: Česká republika - Korea

18.6. - 18:00: Česká republika - Nizozemsko

Vstupenky

 

 

GENERAL PARTNER

          

PARTNERS