Světová liga » Novinky » Reprezentace ukořistila první výhru ve Světové lize. Dvoubodovou, ale velmi cennou

Reprezentace ukořistila první výhru ve Světové lize. Dvoubodovou, ale velmi cennou

 

neděle, 31. května 2015

Japonsko - Česká republika

Drama se šťastným koncem. Tak lze nazvat druhé utkání České republiky ve Světové lize. Týmu trenéra Zdeňka Šmejkala se nejprve vůbec nedařilo a prohrál dva sety, pak se ale na taraflexu začaly dít věci, Češi se rozjeli k výkonu, jaký je jim vlastní a fantasticky obrátili vývoj. Ve druhém střetnutí s Japonskem si tak připsali pětisetovou výhru.

Čeští volejbalisté nevstoupili do odvetného utkání v Okajamě dobře a podobně jako včera Japonci prohrávali o tři body. Před technickým time-outem se začal prosazovat Štokr, kterého se nedařilo bránit a domácím se náskok ukrajoval. Po pauze však Japonsko znovu a odskočilo na stav 10:8. Zdálo se, že teď už se Češi se soupeřem budou držet, jenže asijský výběr měl silnější obranu na síti a dokázal zastavovat ataky protivníka. Za stavu 18:15 pro domácí už to vypadalo, že svou precizní hrou domácí reprezentace dokráčí k zisku setu, ale tým trenéra Šmejkala tentokrát správně vsadil na Štokra, jenž ještě před koncovkou pomohl dostat se na dostřel. V závěru se ale Japoncům dařilo vytloukal české bloky a hlavně tím si zařídili vítězství 25:22.

Špatný start do druhé sady naznačoval problémy pro další vývoj zápasu. Češi navíc přidali individuální chyby a po nedorozumění při servisu domácích prohrávali 3:8. Pohodový náskok si Japonsko drželo, Šimizu byl skvělý a svou hrou burcoval ostatní. Když zaútočil přesně Išikawa a stanovil skóre na 15:8, vypadalo to s hosty zle. Nepomohlo ani pár změn na straně České republiky a domácí šli do koncovky s velkým klidem. Nejblíže k soupeři byl národní tým za stavu 16:19, kdy Bartoš ubránil atak soupeře, následné dva body Japonců však určily linii koncovky. V té už Češi nemohli na rozjeté domácí pořádně reagovat a věděli, že ani dnes to už za tři body nebude.

Ani třetí dějství nemělo jiný úvod. Šimizu, Suzuki, Išikawa... Hlavní tahouny Japonska se nedařilo eliminovat a to tak mělo rychle na svém kontě tříbodové vedení. Za stavu 14:9 pro Japonce už to vypadalo s šancí na body zle. Domácím vycházelo naprosto vše, od servisu až po příjem. Česká republika ale nesložila zbraně a udělala dobře. Jako by si domácí mysleli, že už mají výhru v kapse, jejich útoky přestaly mít přesnost a razanci. Na síti najednou vládl český celek a vynikajícími údery masíroval Japonce Štokr. Rázem byl na světelné tabuli stav 20:20 a bylo o co hrát. Hosté v závěru udrželi pevné nervy a odměnou byl vybojovaný setbol. První zmařil Jamauči, proti druhému už úspěšný nebyl a Češi získali první set.

A rozjetý národní tým najednou ožil. Parta kolem Aleše Holubce přestala chybovat a najednou to byli domácí, kterým se z rukou vytratila přesnost, síla a nadšení. Češi si začali tvořit náskok po první technické pauze, kdy odešel Japoncům příjem. Mladý Janouch si navíc vzpomněl na výkony s Duklou Liberec a předváděl soupeři své kvality. Právě jeho blok zařídil vedení 15:12 a atmosféra v hale v Okajamě najednou utichla. Po další vynucené pauze však Česká republika dvakrát nepřesně zablokovala a stav 16:16 sliboval drama. Vyrovnaný stav rozsekl za stavu 22:22 Janouch, který domácí překvapil útokem z druhé přes, na což nebyl nikdo nachystán. Když následně Išikawa zaútočil do zámezí, byly zde dva setboly. A ten druhý s velkým přehledem zatloukl Jan Štokr.

Zkrácená sada začala lépe pro domácí. Čechům se nedařilo úspěšně složit a Japonsko bylo o malý krůček vpředu. Až v polovině dějství se podařilo srovnat a díky Machovi i otočit, protože využil nepozornosti domácích a uhrál těžký míč na síti. Následně přišel tvrdý servis Veselého, míč se odrazil k Janouchovi, jenž pohotově zakončil, a náskok ještě zvětšil další přesným útokem Baránek. Stav 10:7 vypadal slibně. Japonsko se ještě dokázalo dostat na dostřel po špatném českém příjmu, ale trenér Šmejkal si včas vyžádal pauzu pro své svěřence a jízdu domácích přerušil. A to natolik, že přišly tři body hostů v řadě. To znamenalo jediné - čtyři mečboly. Využít se podařilo ten druhý, to když Šimizu chyboval a přisoudil dva body do tabulky skupiny České republice.

Odveta tak Čechům vyšla. Nejvíce bodujícím hráčem byl Jan Štokr se šestadvaceti body, Juki Išikawa měl o bod méně. Národní tým teď míří do Jižní Koreje, kde se utká příští víkend v dalším dvojzápase s domácím celkem.

„Zápas se odehrával v podobné režii jako včera, ale na opačných stranách. Po prvních dvou setech, kdy předváděli Japonci bezchybnou hru podpořenou skvělou obranou, se mince otočily. I když byl třetí set vyhraný v koncovce s malou dávkou štěstí, tak nás to nakoplo k výbornému čtvrtému a pátému setu. Převzali jsme tak trošku jejich hru a přestali chybovat z těžkých situaci a bodových balonů. To se nám vyplatilo a přineslo první letošní výhru ve Světové lize,“ mluvil spokojeně kapitán Aleš Holubec.

Japonsko – Česká republika 2:3 (25:22, 25:20, 24:26, 23:25, 11:15)

Čas: 138 minut.
Rozhodčí: Čun Sang-Čchon (KOR) - Ťiang Liu (CHN)

Japonsko: Išikawa, Šimizu, Kurijama, Suzuki, Jamauči, H. Fukacu - libero Sakai.
Střídali: Macuoka, A. Fukacu, Asano, Janagida, Dekita.
Trenér: Masaši Nambu.

Česká republika: Štokr, Veselý, A. Bartoš, Holubec, Habr, Michálek - libero Kryštof.
Střídali: Baránek, Mach, Konečný, Janouch.
Trenér: Zdeněk Šmejkal.

Autor: Lukáš Dvořák
Foto: FIVB.com

 

Zápasy

Světová liga (2. - 4.6.2017) - Soul (KOR)

2.6.- 12:00 SEČ: Česká republika - Korea

3.6. - 5:00 SEČ: Česká republika - Finsko

4.6. - 5:00 SEČ: Česká republika - Slovinsko

 

Světová liga (9. - 11.6.2017) - České Budějovice (CZE)

9.6.- 19:10: Česká republika - Egypt

10.6. - 19:10: Česká republika - Nizozemsko

11.6. - 19:10: Česká republika - Portugalsko

 

Světová liga (16. - 18.6.2017) - Den Haag (NED)

16.6. - 20:30: Česká republika - Slovensko

17.6. - 20:30: Česká republika - Korea

18.6. - 18:00: Česká republika - Nizozemsko

Vstupenky

 

 

GENERAL PARTNER

          

PARTNERS