Světová liga » Novinky » Reprezentace mužů zahájila Světovou ligu prohrou

Reprezentace mužů zahájila Světovou ligu prohrou

neděle, 1. června 2014

národní týmy ČR Portugalsko

Po jedenácti letech vstoupila česká volejbalová reprezentace znovu do Světové ligy. Svou premiéru si odbyla na palubovce v portugalském městě Póvoa de Varzim. Portugalskému týmu ale v prvním střetnutí smolně podlehla 1:3. Šanci na reparát bude mít Česká republika znovu zítra od 18 hodin.

Češi vstoupili do utkání velmi energicky a s domácím Portugalskem drželi od začátku krok. Prvního výraznějšího náskoku se v zápase dočkali svěřenci Zdeňka Šmejkala, kteří se na úvod ujali vedení 6:4. Do prvního technického time-outu ale domácí stáhli ztrátu na nejtěsnější možný rozdíl. Ráz prvního setu se neměnil a oba celky si zvládly vyzkoušet, jaké je to vést o dva body. Nakonec se situace z úvodního technického oddechového času opakovala a český výběr měl znovu o bod navrch. Když už se za stavu 20:18 zdálo, že hosté lépe zvládnou koncovku setu a strhnou ho ve svůj prospěch, přišla čtyřbodová série Portugalců, která českou reprezentaci zaskočila. Ačkoliv se se ztrátou ještě snažila něco udělat a odvrátila dva mečboly, ten třetí už domácím vyšel a zvládli získat první set poměrem 25:23.

Portugalsko však nejspíše zisk úvodní sady ukolébal. Češi byli na začátku druhého dějství o hodně lepší a hned si vybudovali čtyřbodový náskok, což se ukázalo jako důležité pro vývoj tohoto setu. Po prvním technickém time-outu, kdy vedli 8:4, sice přišli o čtyřbodový náskok, ale na vyrovnaný stav domácí Portugalce nepustili. Navázali na svůj výborný výkon ze startu sady a do druhého povinného oddechového času si dokonce vybudovali o bod vyšší náskok. Stav 16:11 dával velkou naději na vyrovnání zápasu. Domácí po time-outu zase trochu zabrnkali na nervy českým hráčům a dotáhli se na jednobodovou ztrátu, nicméně koncovka byla ve znamení jediného týmu. Čerstvý účastník mistrovství Evropy 2015 nedal Portugalcům ani šanci pomyslet na podobný obrat jako v prvním setu a precizní hrou dovedl sadu do zdárného konce. Po výsledku 25:19 byl zápas vyrovnaný 1:1 na sety.

Třetí část prvního vzájemného zápasu byla znovu vyrovnaná. Češi sice v úvodu vedli, ale těsně před prvním technickým oddechovým časem se chopilo otěží Portugalsko. Ze stavu 5:4 nezastavil český národní tým rozjetou portugalskou mašinu, a přestože se usilovně snažil, tak sedmi body v řadě odskočil soupeř na stav 12:4 ve svůj prospěch. Domácí měli více štěstí především na síti, kde zablokovali několik důležitých míčů. Bylo jasné, že otáčet tento průběh bude jen těžko realizovatelné. I tak se ale český výběr pral o další body. Před druhým technickým time-outem byla ztráta stále osmibodová. To donutilo trenéra Šmejkala k proměně sestavy na hřišti. Na palubovce se tak poprvé objevili Finger s Kulihou. Koncentrovaně hrající Portugalce se však nedařilo rozhodit. Konečný výsledek ve třetí sadě byl nakonec o bod milosrdnější, Česká republika ji prohrála skórem 18:25.

S cílem znovu vyrovnat přišla na hřiště nová základní sestava, ve které Michálka nastálo nahradil Kuliha. Češi krátce vedli o dva body, ale Portugalci brzo vyrovnali a od stavu 6:6 byli o malý krůček napřed. Hostům se nedařilo prosadit se přes pevné bloky, a když už se jim to povedlo, na druhé straně hráči v červených dresech zvládli útoky vybírat. Portugalsko postupně navyšovalo svůj náskok, vedlo 11:7 a poté 14:9. Po druhém technickém time-outu však český tým vydal na zdramatizování poslední zbytky sil a Kriško s Baránkem skvělou pětibodovou sérií vyrovnali na 18:18. Koncovka tak slibovala tuhý boj o čtvrtý set. Jenže od stavu 21:20 pro Portugalsko zaúřadoval na servisu Alex Ferreira a tvrdými dělovkami nedal českým hráčům šanci na jakoukoliv reakci. Nejvíce bodující hráč utkání tak ukončil poměrem 25:20 první duel s Portugalskem.

Nejlepším českým hráčem byl v utkání Kamil Baránek. Tomu se povedlo získat čtrnáct bodů a výkonem v útoku hodně pomáhal svým spoluhráčům. Podobně úspěšný byl i Filip Habr, který z deseti bloků České republiky zaznamenal přesnou polovinu. U Portugalska se nejvíce činil již zmíněný Alex Ferreira, jenž měl na svém kontě bodů devatenáct. Z toho bylo navíc šest bodů ze servisu.

„První utkání Světové ligy nám nevyšlo podle představ, trošku tomu chyběl náboj. V podobné sestavě hrajeme už desátý zápas během čtyř týdnů a včetně cestování je to celkem náročné. Portugalci nás přehráli stabilnější hrou. Chvílemi jsme byli lepší, ale na celkové vítězství to bohužel nestačilo. Mohli jsme dojít minimálně do tie-breaku, kdyby nás ve čtvrtém setu za stavu 19:18 pro Portugalsko nepoškodil rozhodčí. Chytali jsme zrovna druhý dech a balon, který byl jasně zasmečovaný na zem, byl posouzený jako odraz od nohy. Domácí nám odskočili na 20:18 a zápas dotáhli do vítězného konce. Zítra je ale nový den a my víme, že je co zlepšovat. Zkusíme zmobilizovat síly a znovu to nakopnout,“ burcuje kapitán Aleš Holubec.

„Jednou z hlavních obtíží byl pro nás portugalský servis. Ve čtvrtém setu jsme měli možnost zvrátit zápas, ale rozhodčí nám to nedovolil. Gratuluji Portugalsku, které dnes hrálo lépe. Zítra se výsledek pokusíme odčinit,“ komentoval utkání trenér Zdeněk Šmejkal.

Portugalsko – Česká republika 3:1 (25:23, 19:25, 25:18, 25:20)

Čas: 105 minut.

Portugalsko: Keller, A. Ferreira, Oliveira, Jose, Sequiera, Rodrigues.
Střídali: M. Ferreira, Da Silva, Silva.
Trenér: Hugo Silva.

Česká republika: Veselý, Král, Habr, Baránek, Kriško, Michálek.
Střídali: Haník, Holubec, Finger, Kuliha.
Trenér: Zdeněk Šmejkal.