Světová liga » Novinky » Reprezentace mužů vítězí v prvním utkání na horké korejské půdě

Reprezentace mužů vítězí v prvním utkání na horké korejské půdě

 

neděle, 22. června 2014

1000x1000-1402042868-mg-0304

Česká volejbalová reprezentace sehrála v sobotu ráno našeho času první ze dvou venkovních duelů v Jižní Koreji. V Suwonu svedla z domácím výběrem další napínavou bitvu a stejně jako v Českých Budějovicích ji dotáhla do vítězného konce. S asijským soupeřem tak ve Světové lize vyjde s kladnou bilancí. Další zápas je na programu zítra ráno.

 

 

Jižní Korea – Česká republika 2:3 (17:25, 25:18, 27:29, 11:15)

Čas: 123 minut.

Jižní Korea: Han Sun-So, I Sun-Kjo, Kwak Sung-Sok, Čche Min-Ho, Čon Kwang-In, Pak Čchul-U – libero Čong Minso.
Střídali: I Min-Kjo, Pak Sang-Ha, So Če-Duck, Song Mjong-Kun, libero Bu Jong-Čan.
Trenér: Pak Ki-Won.

Česká republika: Mach, Holubec, Habr, Baránek, Kriško, Michálek – libero Juračka.
Střídali: Haník.
Trenér: Zdeněk Šmejkal.


Národní tým zahájil poprvé své působení ve Světové lize s novým liberem. Odpočívajícího Martina Kryštofa nahradil příbramský David Juračka. Ten se ale svého úkolu zhostil parádně. Začátek zápasu byl z kategorie očekávaných. Oba výběry se přetahovaly o každý bod a tvrdě bojovaly o vedení v setu. Před prvním technickým time-outem ho nakonec vydolovali čeští hráči, kteří měli příjemný dvoubodový náskok. Ten pomalu začali navyšovat, až došlo na vynucený oddechový čas domácích za stavu 7:11 z jejich pohledu. Češi ale byli nadále neprostupní a Korejcům nepovolovali takřka nic. Zlomový moment první sady přišel těsně před druhým technickým time-outem. Domácí volejbalisté se sice dotáhli na těsnou jednobodovou ztrátu, jenže od stavu 13:14 to od nich bylo vše. Hosté předváděli vynikající hru ve všech ohledech a byli jak utržení ze řetězu. V útoku tou dobou řádilo především českobudějovické duo Mach – Kriško. Češi získali sedm bodů v řadě, což Jihokorejce natolik zaskočilo, že už se setem nic nezmohli. Úvodní sada se už jen tedy dohrála a svěřenci Zdeňka Šmejkala ji získali jasně ve svůj prospěch 25:17.

Jenže reprezentaci se nepodařilo zachytit druhé dějství hned v úvodu. Korejci vedli před prvním povinným oddechovým časem 6:1 a drželi otěže ve svých rukou. Češi sice trochu vývoj korigovali, ale prohrávat 5:8 před bouřlivou kulisou nebylo nic příjemného. Šmejkal zkusil překvapit domácí celek a provedl změnu na postu nahrávače, když Habra nahradil Haník. Ale ani to nepřineslo kýžený úspěch. Opakoval se prakticky první set, jen v obráceném gardu. Domácí volejbalisté rychle dokráčeli k osmibodovému náskoku 15:7, takže se dalo čekat, že na sety bude stav vyrovnaný. Hosté ještě dokázali zmírnit nepříznivý vývoj a snažili se zdramatizovat koncovku, avšak Jihokorejci nic takového nepřipustili a druhou část dovedli do vítězného konce v poměru 25:18.

Ve třetí sadě začali Češi skvěle. Díky výborné obraně vedli rázem 4:0 a vypadalo to na podobný vývoj jako v setu předchozím. To se ale nestalo, Korejci vzápětí odpověděli stejnou mincí a dotáhli se bodově na svého soupeře. První technický time-out pro sebe sice získali hosté, nešlo však o nic zásadního, rozdíl byl nejtěsnější. A ve stejném duchu se pokračovalo, český tým byl vždy o krok napřed, ve vývoji ale jednobodový náskok nic zásadního neznamenal. Karta se obrátila až za stavu 17:17, kdy domácí servisem otočili stav ve svůj prospěch a do koncovky šli jako první. Svou výhodu ještě po chybě Kriška navýšili na dva body, nicméně obětaví Češi nechtěli prohrávat 1:2 na sety, v závěru zabojovali, vyrovnali na 23:23 a drama bylo na světě. Dlouhou přetahovanou nakonec nervově neustáli domácí a při třetím setbolu chybovali atakem do zámezí, čímž darovali Šmejkalově partě třetí sadu.

Češi měli znovu slibný start do čtvrtého setu, ovšem tříbodová ztráta se Korejcům moc nepozdávala. Jen těžko s tím ale něco dělali. Při prvním vynuceném přerušení to bylo o dva body. Podobný scénář pokračoval i v prostřední části sady. Domácí nenacházeli recept na Českou republiku, která si šla pro tříbodové vítězství. Výběr Pak Ki-Wona sice byl v kontaktu, nedokázal však ani jednou srovnat. To se povedlo až po druhém technickém time-outu. Češi při něm vedli ještě 16:14, jenže pak Korejci přepnuli na vyšší obrátky a rázem vše otočili. Sedmi body v řadě nasměrovali svou potápějící se bárku přímo do zkrácené sady. Problémem pro hosty byla hlavně dvojice Čon Kwang-In a So Če-Duck, který dokonce nefiguroval v základní sestavě domácích. Národní tým se ještě ze stavu 18:22 vyškrábal na vyrovnaný stav, to už ale bylo to poslední, co v tomto setu dokázal. Prohrál ho 23:25 a i potřetí se šlo do tie-breaku.

Čeští volejbalisté už byli v úvodu znovu o tři body napřed, jenže domácí hráče hnalo publikum a pomáhalo jim mazat ztrátu. Za stavu 5:6 z jejich pohledu ale přišel parádní útok hostů a následný vydařený servis Baránka, který znamenal vedení 8:5 pro Čechy při výměně stran. Korejci se ještě snažili vrátit do sady, hosté jim to však nedovolovali. Šmejkalův tým střídal poctivou obranu a útok na síti a vybojoval si čtyři mečboly. Hned ten první využil prvním blokem Holubec a přihrál České republice další dvoubodovou výhru nad Jižní Koreou.

Nejlepším hráčem domácího výběru byl So Če-Duck s 21 body, český tým táhl s 18 body Michal Kriško.

"Předvedli jsme bojovný výkon, s velmi dobrou obranou na síti, a nebýt výpadků ve druhém setu na příjmu a ve čtvrtém za stavu 16:14 na útoku, kde jsme nemohli 8 bodů odztrátovat, mohl být bodový zisk plný. I tak jsme rádi za důležité dva body do tabulky," uvedl trenér českého týmu Zdeněk Šmejkal.

„Dnešní zápas byl jasně na tři body. První set jsme začali super a vyhráli 25:17. Druhý set se Korea trefila do servisu a nezvyklou plachtou z dálky nám hodně uškodila. Tím srovnali stav na 1:1. Ve třetí sadě jsme zvládli vyrovnanou koncovku a odskočili na stav 2:1, jenže čtvrtý set jsme bohužel zaváhali v jednom postavení a Korea nám udělala šňůru osmi bodů. Naštěstí jsme ale tie-break opět vyhráli a bodů z venku si ceníme,“ zhodnotil první duel v Suwonu kapitán Aleš Holubec.

Autor: Lukáš Dvořák

 

Zápasy

Světová liga (2. - 4.6.2017) - Soul (KOR)

2.6.- 12:00 SEČ: Česká republika - Korea

3.6. - 5:00 SEČ: Česká republika - Finsko

4.6. - 5:00 SEČ: Česká republika - Slovinsko

 

Světová liga (9. - 11.6.2017) - České Budějovice (CZE)

9.6.- 19:10: Česká republika - Egypt

10.6. - 19:10: Česká republika - Nizozemsko

11.6. - 19:10: Česká republika - Portugalsko

 

Světová liga (16. - 18.6.2017) - Den Haag (NED)

16.6. - 20:30: Česká republika - Slovensko

17.6. - 20:30: Česká republika - Korea

18.6. - 18:00: Česká republika - Nizozemsko

Vstupenky

 

 

GENERAL PARTNER

          

PARTNERS