Světová liga » Novinky » První zápas ve Světové lize nevyšel, Japonsko ztratilo pouze úvodní set

První zápas ve Světové lize nevyšel, Japonsko ztratilo pouze úvodní set

sobota, 30. května 2015

Japonsko - Česká republika

Od prvních výměn to v japonské Okajamě vypadalo, že se čeští volejbalisté popasují s domácím týmem dobře a připíší si první výhru do skupiny D Světové ligy. Jenže asijský výběr zlepšil svou hru natolik, že tým kapitána Aleše Holubce měl velké problémy. A z těch se nedokázal ani v průběhu střetnutí dostat, což má za následek jediné - Česká republika prohrála první souboj s Japonskem ve čtyřech setech.

Doslova znamenitý vstup měla česká volejbalová reprezentace do úvodního utkání Světové ligy. Filip Habr na servisu pálil jeden projektil za druhým, s čímž se domácí nemohli vyrovnat a končili na českých blocích. Navíc při vedení 3:0 přidal krásné eso a donutil Japonce vyžádat si poprvé oddechový čas. Až teprve po něm se poprvé dostali do zápasu. Výběr trenéra Šmejkala však ze své hry nijak neslevil a náskok si neustále udržoval. Baránkův přesný útok do zadní části znamenal vedení 8:4. Po pauze nabídla hra na síti souboj jedniček na dresu, Šimizu vytloukl Veselého a zaznamenal pro Japonsko pátý bod. O pár chvil později měli domácí i trochu štěstí, to když podání Išikawy po otření o pásku nepřijal Baránek, ten jim to ale hned vzápětí vrátil a ukázal, že je největším problémem prvního setu pro asijský výběr. Přesto se ale domácí po druhém povinném time-outu začali přibližovat, technická chyba Holubce při nahrávce znamenala už jen těsné vedení 16:15. Do svých rukou to tak vzal Konečný a znovu vrátil Čechům tříbodový náskok. A hosté ho pečlivě drželi na svém kontě. Tedy až do podání Suzukiho, jemuž míč padl z podání hned za síť a snížil tak na 20:22. Na konci ale nezaútočil přesně Išikawa a nabídl České republice tři setboly, která využila už první, když domácí celek špatně přijal.

Vyrovnaný začátek druhého dějství rozčísla za stavu 2:2 japonská dvojice Kurijama - Suzuki. První nejprve skvěle zaútočil a nedal Čechům šanci přijmout, na druhé straně poté Suzuki zavřel cestu na síti a získal domácím vedení 4:2. Po chvilce ještě vytloukl Išikawa blokaře Veselého a trenér národního týmu reagoval oddechovým časem pro své hráče. Zásadní rozdíl mezi oběma sety byl na příjmu. Zatímco v první sadě Japonsko za svým soupeřem pokulhávalo, ve druhé se hodně zlepšilo a díky tomu dokázalo v klidu bodovat, ačkoliv výměny nebyly zdaleka tak jednoduché. Třeba nepřipravený útok Michálka do zámezí znamenal pro domácí stav 12:8. Rychle ho ještě dobrou smečí přiživil Šimizu. Volejbalisté v červených dresech si náskok drželi a připravovali si dobrou půdu před přibližující se koncovkou. Před ní ještě Michálkova špatná nahrávka znamenala nepříznivý stav 13:18 a když došlo vzápětí k dalšímu nedorozumění, vypadal osud druhé části jasně. Závěr navíc českým hráčům po vlastních chybách vůbec nevyšel a vývoj prvního vzájemného střetnutí tak byl znovu na začátku.

Čeští volejbalisté začali ve třetím setu dobře, pevný trojblok na síti, na kterém se nepovedlo překonat Konečného, zaznamenal třetí bod a vedení 3:1. O pár výměn později ale další individuální chyba znamenala srovnání hráčů ze země vycházejícího slunce na 5:5. Když se navíc hned poté otřel míč o Veselého prsty, šli domácí do vedení. Po technickém oddechovém čase však pomohl svým tvrdým a cíleným servisem otočit Habr na 9:8. Jenže hosté se sami dostávali do problémů, při kterých Japonsko nemělo problém využít nepřipravenosti soupeře. To potvrdil Išikawa, jenž snadným zakončením upravil skóre na 12:10 pro domácí. Precizním Asijcům vycházelo úplně vše, a tak Šmejkal změnil nahrávače, aby je rozhodil. Pomoc přišla až po povinné pauze, kdy domácí lehce přibrzdil svým servisem Baránek a snížil na 15:16. Nicméně když v dalším souboji na síti, tentokrát třináctek, neuspěl Baránek proti Fukacuovi, stav byl 18:21. A ačkoliv se zdálo, že půjde ještě o drama, když na tabuli svítilo 23:22 pro domácí, ti k k tomu, hlavně na síti, nenechali prostor.

Hosté museli jít do čtvrté části naplno, už neměli co ztratit. Poprvé se povedlo jít do trháku, když Išikawa útočil do zámezí. Stav byl 6:4 pro Českou republiku. Domácí volejbalisté však po technickém time-outu otočili vývoj a dostali se do vedení 9:8. Na taraflex šel Adam Bartoš, aby zastoupil Baránka, který byl trochu ve stínu. Nedařilo se ale ani Konečnému, jehož zakončení neskončilo tam, kde on sám by si přál. Proto si český kouč vzal další oddechový čas. Ani to ale nepomohlo, Japonsko navíc zásadně nechybovalo, na rozdíl od Čechů, a vedlo 15:12. Na těch se začínala projevovat drobná frustrace, po útoku Bartoše do zámezí dostal Habr červenou kartu. Japonci toho rychle využili a dostali se na skóre 22:15. Vyburcovat k obratu se ještě pokusil novic na hřišti Jan Štokr, už to ale bylo pozdě. A to i přes velkou snahu Bartoše, kterému se nejvíce dařilo až v opravdovém závěru.

Ani potřetí se tak nepodařilo zvítězit v zahajovacím duelu Světové ligy. Nejvíce bodujícím hráčem byl v tomto utkání u českého týmu s šestnácti přesnými zásahy David Konečný, na druhé straně měli o bod více Juki Išikawa. Šanci na reparát má Česká republika už zítra, s Japonskem se podruhé utká ve stejném čase.

„První set nám šel servis, díky tomu jsme ho vyhráli. Pak jsme ale začali dost chybovat jak na podání, tak v mezihře. Podle čísel jsme byli v útoku i na příjmu lepší, ale nepovedly se nám koncovky. To byl ten největší problém,“ hodnotí duel s Japonskem smečař Petr Michálek.

„Těžko se to hodnotí. První set jsme zvládli vyhrát i přes pár drobných chybiček. Od druhého setu Japonci začali se svojí klasickou hrou v obraně a s minimem chyb na dohrávce. Úplně přebrali energii a vůli po vítězství na svou stranu a my jsme se s tím nedokázali popasovat. Zítra máme ale šanci vše napravit. Měli bychom prodat hlavně naši zkušenost a být víc agresivní a užívat si hru společně jako tým,“ přidává kapitán týmu Aleš Holubec.

Japonsko – Česká republika 3:1 (21:25, 25:18, 25:22, 25:20)

Čas: 119 minut.
Rozhodčí: Ťiang Liu (CHN) - Čun Sang-Čchon (KOR)

Japonsko: Šimizu, Suzuki, Kurijama, Išikawa, Jamauči, H. Fukacu - libero Sakai.
Střídali: A. Fukacu, Macuoka, Asano, Dekita, Janagida.
Trenér: Masaši Nambu.

Česká republika: Veselý, Holubec, Habr, Baránek, Konečný, Michálek - libero Kryštof.
Střídali: Mach, A. Bartoš, Janouch, Štokr.