Světová liga » Novinky » Pětisetové bitvy s Jižní Koreou pokračují, národní tým otočil první domácí duel

Pětisetové bitvy s Jižní Koreou pokračují, národní tým otočil první domácí duel

pátek, 26. června 2015

DR120348

Už se začíná stávat tradicí, že kdykoliv čeští volejbalisté porazí soupeře z Jižní Koreje, bude to za dva body. I v letošním ročníku Světové ligy tomu není jinak. Přesvědčili se o tom fanoušci v Liberci, kde národní tým sice uhrál první sadu, pak ale nezvládl nápor hostů a musel vývoj střetnutí obracet. To se nakonec povedlo a získal do tabulky skupiny D třetí letošní vítězství.

Česká volejbalová reprezentace začala první domácí duel s Jižní Koreou skvěle. Na servisu se zaskvěl Filip Habr a po třech výměnách měli na svém kontě domácí hráči hned dva bloky. Soupeř se ale vzápětí dostal zpátky do hry a srovnal na 3:3. Rozdíl mezi oběma výběry však byl na příjmu a především na síti, kde čeští hráči vládli. Do technického time-outu si tak vypracovali náskok čtyř bodů. Z náskoku ale téměř nic nezbylo v prostřední části hry, kdy byli svěřenci trenéra Šmejkala několikrát zablokováni. Vedli už jen 14:13 a hlavní kouč si vybral první oddechový čas. Dramatický průběh druhé poloviny setu se rozuzlil až při podání Habra, který činil Jihokorejcům velké problémy. Tříbodové vedení v koncovce přineslo klid na ruce českých volejbalistů a potvrdil to druhým využitým setbolem Bartoš.

Stejnou mincí oplatili hosté českým volejbalistům. Od prvních výměn druhé sady byli lepší na síti a domácí neměli prostor na přesný útok. K tomu stačilo připočíst chyby a ztrátu jistoty a rozjetí Asiaté tvořili výměnu po výměně jasné vedení. Skvělé statistiky měl v tu dobu So Če-Duk, jenž pomohl velkou měrou k vedení 20:12. V tu dobu už trenér Šmejkal zatočil razantně sestavou a do hry pustil Vašíčka, Fingera a Janoucha. Na změnu rytmu hry domácích Jihokorejcům chvíli trvalo zareagovat, dostatečný náskok a v závěru i chybné Fingerovo podání přineslo srovnání vývoje duelu.

Nevydařený výkon národního týmu pokračoval i v další části hry. Česká volejbalová reprezentace bojovala s příjmem, vázla i komunikace mezi hráči a hosté snad ani nemuseli hrát na plný plyn, aby se dostali do vedení 15:6. Češi různě míchali sestavou, ale proti kvalitní obraně si nevěděli rady. Ani koncovka neměla dlouhé trvání, ačkoliv do ní národní tým šel s menší ztrátou. Blokaři hostí byli vynikající a zajistili zisk dalšího dějství pro Jižní Koreu, a to stejným poměrem.

Český celek se vzchopil až v úvodu čtvrtého setu, kdy dokázali vylepšit příjem a vytvořil si dvou, následně tříbodový náskok 10:7. Tři body v řadě Jihokorejců znamenaly ale srovnání na 10:10. Byli to domácí, kteří se snažili diktovat tempo hry. Začali riskovat a to neslo ovoce. Ztracenou formu objevil Jan Štokr, který zatloukal jeden balon za druhým, a hlavně celý tým strhl svým výkonem náhradník Fila, jenž doslova exceloval. Napínavému závěru se ale týmy nevyhnuly. Ze stavu 19:19 si Češi nejprve vytvořili vedení 22:19, ihned o něj ale přišli. Korejci však sami dvakrát zaútočili mimo a ztratili čtvrtý set, což znamenalo tie-break.

V něm už jasně dominovali čeští volejbalisté. Soupeře jasně přehrávali, když se k tomu navíc přidaly úspěšné bloky a eso Radka Macha, na kostce svítil stav 9:2 pro národní tým. Jenže domácí hráče snad takový výsledek uspokojil a povolil soupeři kontakt. Trenér Šmejkal si musel brát už druhý time-out ve zkrácené sadě, aby zastavil snižování ztráty Korejců, kteří se přiblížili na stav 9:12 ze svého pohledu. Domácí ale našli poslední zbytky sil a dokázali využít nabídnuté mečboly.

Aleš Holubec (kapitán České republiky): Já jsem trochu naštvaný, protože je to třetí zápas doma. Měli jsme celý týden na přípravu a jsme jaloví na nohách, je to utahané, tlačíme zeď. Potřebovali bychom se trochu uvolnit, tak jak vypadal ten tie-break. Tam bylo vidět, jak to z nás zase spadlo a dokázali jsme je rozšvihat. Dobrý, bylo to 15:12, udělali jsme pár chybek, ale jsme jasně lepší tým, jenom potřebujeme hrát uvolněněji.

Zdeněk Šmejkal (trenér České republiky): Myslím, že jsme se po prvním vyhraném setu uspokojili a nezačali jsme tak koncentrovaně. Korea nám dva sety nedala vůbec šanci. Nakonec nám od třetího setu pomohl Fila, který do toho vnesl život a nadšení hrát. Strhnul všechny ostatní. Pátý set jsme, až na drobná zaváhání, dohráli v klidu.

Mun Jong-Kwan (trenér Jižní Koreje): V podstatě to byla dobrý zápas, ale na konci jsme ztratili koncentraci. Zítra musíme být lepší na servisu.

Sin Jong-Sok (kapitán Jižní Koreje): Dnes hráli Češi dobře na bloku. Zítra musíme hrát jinak na útoku, proti jejich blokům musí přijít vyšší balony.

Česká republika - Jižní Korea 3:2 (25:22, 16:25, 16:25, 25:23, 15:12)

Čas: 127 minut.
Rozhodčí: Concia (ARG) - Heckford (ENG)

Jižní Korea: Song Mjong-Gun, Sin Jong-Sok, I Min-Kjo, Kwak Sung-Sok, Čche Minho, So Če-Duk - libero Čong Minso.
Střídali: Song Hui-Čae, Čche Hong-Sok, Kim Kwang-Kuk
Trenér: Mun Jong-Kwan.

Česká republika: Veselý, Holubec, Habr, A. Bartoš, Štokr, Michálek - libero Kryštof. Střídali: Vašiček, Finger, Janouch, Mach, Fila.
Trenér: Zdeněk Šmejkal.

Česká republika vs. Jižní Korea

Česká republika vs. Jižní Korea, foto: Ondřej DrimlČeská republika vs. Jižní Korea, foto: Ondřej DrimlČeská republika vs. Jižní Korea, foto: Ondřej Driml