Světová liga » Novinky » Odveta vyšla na jedničku, Češi vrátili Portugalcům porážku

Odveta vyšla na jedničku, Češi vrátili Portugalcům porážku

 

pondělí, 2. června 2014

cr_portugalsko

První výhra je na světě! Mužská volejbalová reprezentace zvládla odvetný zápas v portugalském městě Póvoa de Varzim a domácí výběr smetla z palubovky nejkratším možným způsobem. Nabuzení Češi tak vezou hodně cennou výhru z venkovního prostředí. Na tu mohou navázat již ve čtvrtek, kdy se před domácím publikem v Českých Budějovicích utkají s Jižní Koreou. Ta má na svém kontě taktéž jednu výhru a jednu porážku.

Českým hráčům začátek úvodní sady utekl. Portugalci si hned od začátku tvořili malými krůčky náskok, který by byl pro případné vedení v zápase výhodný. Hostům se nedařilo zablokovat Alexe Ferreiru na síti a i s jeho pomocí se domácím povedlo vést při prvním technickém oddechovém čase 8:3. Poté přišel ještě jeden získaný bod pro Portugalsko a na to reagoval trenér Šmejkal vyžádáním oddechového času. Od té doby se Česká republika začala vracet do hry a svou zlepšenou hrou stahovala náskok Portugalců.

Při druhé vynucené pauze ještě domácí v modrých dresech vedli 16:12, ale poté už úřadoval český tým a vyrovnal dějství na 17:17. Za stavu 20:18 pro Portugalsko přišly dvě nevynucené chyby domácích a napínavá koncovka byla na světě. Nejdůležitější míč přišel za stavu 22:22. Jiřímu Královi se povedlo zablokovat útok Portugalska na síti a z následného podání zaúřadoval přímým bodem Kamil Baránek. Češi sice první setbol nevyužili, ale dramatickou výměnu při druhém zvládli lépe a nezopakovali tak vývoj ze sobotního utkání. První sadu vyhráli 25:23.

Druhý set byl v raném začátku vyrovnaný. Ale to platilo jen do doby, než na servis přišel Michal Kriško. Ten svými dvěma body z podání pomohl českému týmu odskočit na rozdíl tří bodů. Nejinak tomu bylo i při technickém time-outu, kdy národní výběr vedl 8:5. A hosté i po něm přiváděli portugalské hráče k zoufalosti. Ti si nevěděli rady jak se skvělým útokem, tak výbornou obranou.

Za stavu 13:7 pro Českou republiku už to nevydržel kouč Hugo Silva a vyžádal si chvilku oddechu pro svou partu. Jenže nepomohlo ani to, Češi byli prostě bezchybní a do druhého technického time-outu dovedli sadu za stavu 16:8. Domácím se ještě před koncovkou povedlo trochu upravit rozdíl, ale z jejich strany už to bylo vše. Svěřenci trenéra Zdeňka Šmejkala si nenechali dobře rozehraný set utéct mezi prsty a urvali jej výsledkem 25:18.

Ze začátku třetí sady nikdo netahal za kratší konec. Portugalci zmobilizovali své síly a vyrovnali hru. Navázali na svůj dobrý výkon z prvního setu a s Čechy drželi krok. Do prvního technického oddechového času sice přivedli hru hosté, ale bodově jen v nejtěsnějším možném poměru. A scénář sady v tomto duchu i nadále pokračoval. První výraznější náskok přišel za stavu 11:10 pro Českou republiku, kdy domácí libero Casas nedokázal vybrat tvrdý servis Kriška a pustil Čechy do většího vedení. To umocnil další útok hostů na síti a trenér Silva musel reagovat time-outem.

Další výraznou měrou k vítězství v utkání přispěl Baránek, který nejprve skvěle zaútočil a poté přidal bod z podání. I z následujícího servisu získali hosté bod a druhý technický oddechový čas přišel z jejich pohledu za příjemného stavu, vedli totiž 16:11. Po něm však začali dotahovat Portugalci a i trenér Šmejkal si musel vynutit přerušení. Domácí ale nadále zběsile dotahovali ztrátu a dokázali se dostat až na stav 17:18 ze svého pohledu. Češi se však vrátili ke koncentrovanému výkonu a do koncovky mířili ve vedení 21:17. Tu ještě hráči v modrých dresech chtěli zdramatizovat, ale český tým jim to nedovolil. Baránek vytloukl portugalské bloky a získal tři mečboly. První sice reprezentace nevyužila, ale chybou na servisu jim domácí pomohli využít ten druhý.

I ve druhém vzájemném zápase byl nejvíce bodujícím hráčem České republiky Kamil Baránek. Připsal si třináct bodů, z toho dva ze servisu. Nejlepším blokařem byl Jiří Král, který čtyřikrát přesně zastavil útok Portugalců. Jejich tým táhl v nedělním utkání Valdir Sequeira, jenž byl šestnáctibodový. Tři body získal přímo z podání.

„Myslím, že velký rozdíl mezi oběma zápasy byl v nasazení. Máme za sebou náročný program, odehráli jsme těžká utkání v kvalifikaci, kde byl na nás rozhodně větší tlak. Najednou přišel zápas, kde nemáme moc co ztratit a nebylo to ono. V neděli to ale už zase bylo o něčem jiném. Byla tam bojovnost a velká chuť po vítězství. Výborně jsme podávali a kromě začátku prvního setu jsme měli soupeře pořád pod sebou. Ten potom nedokázal zopakovat svůj nadstandardní výkon na servisu ze sobotního utkání, takže se nám podstatně lépe ztrátovalo. Škoda prvního zápasu, myslím, že k poražení rozhodně byli, ale bilance 1:1 z půdy soupeře je dobrá,“ byl spokojen nahrávač Filip Habr.

„Naše hra nebyla nějak odlišná od té včerejší. Změnila se jen účinnost našeho podání. Dnes bylo neúprosné a rozhodlo o konečném výsledku,“ zhodnotil vítězný zápas Zdeněk Šmejkal.

Portugalsko – Česká republika 0:3 (23:25, 18:25, 23:25)

Čas: 89 minut.

Portugalsko: Keller, A. Ferreira, Oliveira, Jose, Sequiera, Rodrigues – libero Casas.
Střídali: Silva, Da Silva, M. Ferreira, Vieira
Trenér: Hugo Silva.

Česká republika: Veselý, Král, Habr, Baránek, Kriško, Michálek – libero Kryštof.
Trenér: Zdeněk Šmejkal.

Autor: Lukáš Dvořák
Foto: www.fivb.org

 

Zápasy

Světová liga (2. - 4.6.2017) - Soul (KOR)

2.6.- 12:00 SEČ: Česká republika - Korea

3.6. - 5:00 SEČ: Česká republika - Finsko

4.6. - 5:00 SEČ: Česká republika - Slovinsko

 

Světová liga (9. - 11.6.2017) - České Budějovice (CZE)

9.6.- 19:10: Česká republika - Egypt

10.6. - 19:10: Česká republika - Nizozemsko

11.6. - 19:10: Česká republika - Portugalsko

 

Světová liga (16. - 18.6.2017) - Den Haag (NED)

16.6. - 20:30: Česká republika - Slovensko

17.6. - 20:30: Česká republika - Korea

18.6. - 18:00: Česká republika - Nizozemsko

Vstupenky

 

 

GENERAL PARTNER

          

PARTNERS