Světová liga » Novinky » Největší volejbalový sen jsem si zatím splnil na Mistrovství Evropy

Největší volejbalový sen jsem si zatím splnil na Mistrovství Evropy

 

pátek, 17. června 2016

DR168435

Ve svých 43 letech získal Miguel Falasca od Českého volejbalového svazu vůbec poprvé šanci trénovat národní tým. Za sebou má přitom obrovské zkušenosti – pětkrát vyhrál ve Španělsku mistrovský titul a s touto zemí si sáhl i na zlato z Mistrovství Evropy. Velkých úspěchů pak dosáhl i v Polsku, kde se z hráče postupně přeměnil v trenéra. „Práce u české reprezentace je pro mě další výzvou. Doufám, že se mi podaří herně posunout co nejvíc českých volejbalistů,“ věří Miguel.

Vaší rodnou zemí je Argentina, žil jste tam do svých 15 let, navštěvujete ji někdy i teď?

V Argentině jsem byl naposledy v roce 2010, vydali jsme se tam s mojí rodinou. Je to skvělá země, udělala ze mě takového člověka, jakým jsem.

Kdy jste začal s volejbalem?

Když mi bylo deset let, hrálo se v Argentině Mistrovství světa ve volejbale mužů, které jsem samozřejmě sledoval. A hned po něm jsem volejbal začal hrát, ale tomuto sportu se věnoval už i můj tatínek.

Proč jste se z Argentiny přestěhovali?

Můj otec začal v roce 1989 pracovat ve Španělsku, navíc moje matka je Španělka, a tak jsme se všichni přemístili do Malagy.

Ve Španělsku jste prožil velmi úspěšnou hráčskou kariéru?

Ano, pětkrát se nám podařilo vyhrát španělskou ligu. Se španělským národním týmem jsme navíc v roce 2007 získali zlato na Mistrovství Evropy v Itálii, v dramatickém finále jsme tehdy porazili Rusko 3:2. Byl to neuvěřitelný pocit – zlato jsme totiž vybojovali před 15 000 diváky.

Tenkrát jste hrál v národním týmu po boku svého bratra – co dělá Váš sourozenec teď?

Volejbalu se věnuje také pořád, trénuje jeden ženský tým ve španělské extralize.

Vaším téměř „domácím“ klubem se pak stal polský PGE Skra Belchátow, dlouho jste tam hrál a do letošního roku i trénoval?

V tomto klubu jsem strávil nejprve čtyři roky jako hráč – třikrát se nám podařilo vyhrát polskou nejvyšší soutěž i polský pohár. A pak jsem tam začal vůbec poprvé v mé kariéře i trénovat a opět jsme si sáhli na polský titul i zlato v poháru.

Příští sezónu už ale v Polsku nezůstáváte?

Z Polska odcházím do Itálie, budu dělat hlavního kouče ve Verovolley Monza.

Letos jste dostal vůbec poprvé nabídku trénovat národní tým, jak rozdílná je práce v klubu a u reprezentačního výběru?

Národní tým má mnohem víc času připravit se na jednu konkrétní soutěž. Česká reprezentace je teď určitě specifická tím, že má hodně mladých hráčů, takže se soustředíme na rozvoj individuálních schopností každého z nich.

S jakými cíli jste k české reprezentaci nastupoval?

Všechno směřujeme ke kvalifikaci na Mistrovství Evropy, které se bude hrát příští rok v Polsku. Pro mě je to zase další velká zkušenost, chci pomoct růst všem hráčům, ale zároveň to posouvá dál i mě jako trenéra.

Dnes Vás čeká s českým výběrem první ostrý start, v Českých Budějovicích se na úvodním turnaji Světové ligy postupně střetnete s Egyptem, Čínou a Kanadou. Jak těžcí protivníci to budou?

Ani jeden z nich určitě nebude snadným soupeřem. My máme navíc tu nevýhodu, že jsme zatím neodehráli ani jedno přátelské utkání. Kanada a Čína navíc odehrála kvalifikaci na olympijský turnaj, takže jsou v plné formě. Pro všechny naše mladé hráče je Světová liga obrovskou příležitostí zahrát si mezinárodní turnaj a vytěžit z něj co nejvíce zkušeností do budoucna. Budu moc rád, když se nám některá utkání podaří vyhrát, ale mojí prioritou je momentálně vytvořit co nejstabilnější tým, zkvalitnit jeho hru a začít se krok po kroku víc a víc zlepšovat.

Barbora Mertová

 

Zápasy

Světová liga (2. - 4.6.2017) - Soul (KOR)

2.6.- 12:00 SEČ: Česká republika - Korea

3.6. - 5:00 SEČ: Česká republika - Finsko

4.6. - 5:00 SEČ: Česká republika - Slovinsko

 

Světová liga (9. - 11.6.2017) - České Budějovice (CZE)

9.6.- 19:10: Česká republika - Egypt

10.6. - 19:10: Česká republika - Nizozemsko

11.6. - 19:10: Česká republika - Portugalsko

 

Světová liga (16. - 18.6.2017) - Den Haag (NED)

16.6. - 20:30: Česká republika - Slovensko

17.6. - 20:30: Česká republika - Korea

18.6. - 18:00: Česká republika - Nizozemsko

Vstupenky

 

 

GENERAL PARTNER

          

PARTNERS