Světová liga » Novinky » Daleko za svým soupeřem byli čeští volejbalisté v prvním duelu s Francií, prohráli ve třech setech

Daleko za svým soupeřem byli čeští volejbalisté v prvním duelu s Francií, prohráli ve třech setech

 

pátek, 12. června 2015

Francie - Česká republika

Že jsou volejbalisté ze země galského kohouta největším favoritem skupiny D potvrdili i v pátém utkání základní části Světové ligy. V úvodním vzájemném duelu s českými reprezentanty neztratili ani jeden set a krom vyrovnané druhé sady neměli sebemenší problém připsat si další tři body do tabulky. Odveta je na programu v neděli od 17 hodin.

Lepší vstup do zápasu zaznamenali domácí. Hned zkraje si při servisu Le Rouxe vytvořili tříbodový náskok a čeští volejbalisté museli dotahovat. Vedení následně potvrdil bodem z podání Rouzier a trenér Šmejkal si poprvé vyžádal oddechový čas. Bez úspěchu, národnímu týmu se nedařilo prosadit přes vysoké francouzské bloky a domácí díky nim vedli 8:3. Naopak hostům dělal problém příjem, ať už to zapříčinily tvrdé dělovky ze strany Francouzů, nebo chyba v komunikaci. Zastavit to měl další oddechový čas za nepříznivého stavu 7:14. Nepodařilo se, a tak N’Gapeth s Le Rouxem přidali další body. Čeští hráči měli problémy na servisu, při kterém přicházelo zbytečně nevynucených chyb. Francii nic takového netrápilo a mohla do koncovky vstupovat za stavu 20:11. V té řádil především N’Gapeth, který si vždy dokázal najít místo na přesný útok. A přestože neproměnil první setbol, byl to hlavně on, jenž dotáhl Francii k zisku první sady.

Na začátku druhého dějství mohli diváci v Poitiers sledovat za stavu 2:2 krásnou výměnu, kterou v kritický francouzský moment zachránil pěknou rybičkou N’Gapeth. Po technické chybě českých volejbalistů ji nakonec vybojovali domácí. I tak ale národní tým držel s Francií krok a při prvním technickém oddechovém čase prohrával jen o bod. Po návratu na hřiště to však změnil útok Baránka po lajně. Bylo srovnáno. Až špatná nahrávka Habra znamenala opětovný nárůst náskoku reprezentantů ze země galského kohouta na dva body. Jenže ani lídr skupiny není bezchybný a po vlastních chybách povolil hostům srovnat na 13:13. Když ale o pár chvil později útočil Baránek do zámezí, byl rozdíl totožný. A po Bartošově špatném příjmu dokonce tříbodový, takže Francie vedla 16:13. Když se oba celky opět vrátily na taraflexu, domácí se nevyvarovali chybám a česká reprezentace byla zpátky. Zablokovaný útok Macha ale znamenal 18:15 pro Francii a družina Zdeňka Šmejkala musela znovu dotahovat. To se úplně nedařilo. Zlom nastal až v době, kdy hostům o nic nešlo. Francouzi měli tři setboly, ale vlastními chybami se o dva připravili. Svou chybu při druhém setbolu však N’Gapeth odčinil tím, že další míč, který zmizel do zámezí, stihl těsně otřít o prsty Macha.

Start třetí části nevyšel Konečnému. Tomu se nedařilo složit a domácí díky tomu mohli jít do vedení 5:2. Ztráta českých volejbalistů nadále narůstala. Jen těžko hledat, v čem se Francii nedařilo. Na její straně byla jak skvělá obrana, tak přesný útok. Stav 11:4, při kterém si kouč Šmejkal vzal time-out, to potvrzoval. A když N’Gapeth zcela sám zablokoval Konečného, byli hosté za nepříznivého stavu 5:14 a následně 5:15 hodně rozhození. Do hry tak zpátky přišel Janouch, na univerzála poprvé i Štokr a na bloku se objevil kapitán Holubec. Národnímu týmu se sice francouzští volejbalisté přestali vzdalovat, dotáhnout se je ale nedařilo. Špatný český příjem znamenal snadnou koncovku pro domácí, kteří závěr zahráli pro vynikající publikum v Poitiers. To se jim po výhře 25:11 ve třetí sadě odvděčilo potleskem vestoje.  

Bodově se nejvíce prosadil Antonin Rouzier, který přesně zaútočil hned patnáctkrát. Na druhé straně mu zdatně sekundoval David Konečný, jenž zaostal o čtyři body. Druhý vzájemný souboj ve Francii je na programu v neděli, od 17 hodin se obě reprezentace střetnou v Tourcoingu.

„Zápas byl jasně v režii domácích. Kromě druhého setu, kde jsme jim byli rovnocenným soupeřem. První a třetí set Francie předvedla to, proč je jasným favoritem skupiny. Kvalitní servis, precizní obrana a téměř bezchybná hra na ztrátu. Z mého pohledu to byla cenná zkušenost. Skoro si ani nejde představit atraktivnějšího soupeře na premiéru ve Světové lize,“ komentoval první zápas ve Francii Daniel Pfeffer.

Francie – Česká republika 3:0 (25:15, 25:23, 25:11)

Čas: 74 minut.
Rozhodčí: Ralph Barnstorf (GER) - Ahti Pekka Vilhelm Huhtaniska (FIN)

Francie: Rouzier, Toniutti, K. Tillie, Ngapeth, Le Roux, Le Goff - libero Grebennikov.
Střídali: Lyneel.
Trenér: Laurent Tillie.

Česká republika: Veselý, Mach, Baránek, A. Bartoš, Konečný, Janouch - libero Pfeffer.
Střídali: Habr, Michálek, Štokr, Holubec
Trenér: Zdeněk Šmejkal.

Autor: Lukáš Dvořák
Foto: FIVB.com

 

Zápasy

Světová liga (2. - 4.6.2017) - Soul (KOR)

2.6.- 12:00 SEČ: Česká republika - Korea

3.6. - 5:00 SEČ: Česká republika - Finsko

4.6. - 5:00 SEČ: Česká republika - Slovinsko

 

Světová liga (9. - 11.6.2017) - České Budějovice (CZE)

9.6.- 19:10: Česká republika - Egypt

10.6. - 19:10: Česká republika - Nizozemsko

11.6. - 19:10: Česká republika - Portugalsko

 

Světová liga (16. - 18.6.2017) - Den Haag (NED)

16.6. - 20:30: Česká republika - Slovensko

17.6. - 20:30: Česká republika - Korea

18.6. - 18:00: Česká republika - Nizozemsko

Vstupenky

 

 

GENERAL PARTNER

          

PARTNERS