Světová liga » Novinky » Čeští volejbalisté podlehli ve Světové lize Nizozemsku v pěti setech

Čeští volejbalisté podlehli ve Světové lize Nizozemsku v pěti setech

pátek, 13. června 2014

cesko-holandsko

Po týdnu se Světová liga opět ukázala na českých palubovkách, tentokrát v chomutovské SD aréně, kde volejbalová reprezentace můžů nastoupila ke třetímu dvojutkání proti Nizozemí. Čeští volejbalisté se představili v pozměněné sestavě, kde trenér Zdeněk Šmejkal ponechal v základní šestce nahrávače Filipa Habra, univerzála Michala Kriška, blokaře Radka Macha a smečaře Petra Michálka. Tuto čtveřici doplnil mladý smečař Adam Bartoš a českobudějovický blokař Vladimír Sobotka. Libero již tradičně zastal Martin Kryštof.

Český tým vstoupil do utkání nebojácně a téměř celý první set si stále držel jednobodový náskok. Potom si ale do statistik připsal dva přímé body z podání Petr Michálek a upravil skóre na 21:17, které přislíbilo výborný začátek koncovky prvního setu. Tam dvakrát bodoval zlínský odchovanec Adam Bartoš a set ukončil Petr Michálek přímým bodem ze servisu za stavu 25:19.

Druhé dějství opět začalo mírným náskokem českého týmu, když po chybě Nizozemců na servisu vedli Češi 8:6. Ve střední části druhého setu česká reprezentace vévodila utkání a vytvořila si náskok až 17:9, který donutil nizozemského kouče ke střídání a na palubovku přišel smečař Van Garderen Maarten. Dvacátý bod pro Českou republiku napsal Kriško a hned za ním zazářil esem Adam Bartoš. V oddechovém čase chválil moderátor diváky, jenž potleskem dotáhli náš výběr do desetibodového vedení. Druhou sadu ukončila chyba nizozemského týmu, která zapsala na světelné tabuli skóre 25:13.

Třetí set začal vyrovnaně, český tým šlapal jako hodinky a na bodové vyrovnání 4:4 bezchybně zaútočil Adam Bartoš. Ale tým hostů se nevzdával a dokonce odskočil do dvoubodového vedení 6:8. Trenér Zdeněk Šmejkal poslal na palubovku nahrávače Haníka, který vystřídal Habra a Češi stále dotahovali. Holanďané ale odskočili a český trenér ještě zareagoval výměnou nahrávačů, ale koncovka třetí sady vyšla lépe soupeřům.

Nizozemí vítězstvím třetího setu nabralo vítr do plachet a ujalo se vedení čtvrté sady 1:5 na body. Místo Michala Kriška přispěchal podpořit český tým univerzál Michal Finger. Chvíli poté přišel za blokaře Sobotku Marek Beer, ale to už si nizozemský tým připisoval šestibodové vedení. V koncovce se dostal na hřiště i Jakub Veselý, ale Nizozemí zvládlo čtvrtý set lépe a zápas dospěl do tie-breaku.

V rozhodující páté sadě ponechal trenér Zdeněk Šmejkal v základní sestavě blokaře Jakuba Veselého a týmy se doslova přetahovaly o každý bod. Drama dospělo ke stavu 8:8, po kterém Holanďané odskočili do vedení o dva body. V závěru český tým chyboval na servisu, ale také nepřesnosti našich protivníků vyrovnali koncovku na 14:14 a atmosféra v hale houstla. Potom se dvěma přesnými útoky předvedl nizozemský univerzál Overbeeke a ukončil set vítězstvím pro svůj tým.

Ohlasy po utkání

Nimir ABDEL-AZIZ

„Byl to těžký zápas, protože po třiceti minutách jsme ztráceli dva sety. Proměnili jsme tým, protože Češi byli ze začátku skvělí v obraně a v blocích. Začali jsme pak kontrolovat zápas, hráli jsme svou hru a nakonec jsme vyhráli 3:2. To je pro nás dobře.“

Martin KRYŠTOF

„Je to škoda. Začali jsme výborně, dva sety jsme skvěle podávali. Po tom druhém, který jsme vyhráli velkým rozdílem, jsme asi ztratili nějakou míru koncentrace, vypadli jsme ze hry a těžko jsme se vraceli. Oni zlepšili servis, mezihru, obranu. Téměř všechno.“

Zdeněk ŠMEJKAL

„Odehráli jsme dobře dva sety. Poté nizozemský tým změnil nahrávače a my jsme na to vůbec nezareagovali. Ve zbylém průběhu nás v podstatě přehráli středem a měli tam sto procent. Dobře četli Habrovo hru, zkusil jsem tedy Haníka, ale vesměs to bylo stejné.“

Edwin BENNE

„Byl to obzvláště těžký zápas. V prvním setu jsme měli dlouhou dobu problémy na přihrávce. Ve druhém setu jsme měli problémy už úplně ve všem, totálně jsme ztratili koncentraci. Stáhl jsem svého kapitána kvůli zranění a tým se po té změně najednou našel. Češi pořád hráli svou hru, nečekali, že se něco změní a my naopak neměli co ztratit. Dali jsme do toho ještě více energie a oni najednou začali chybovat, na servisu byli slabší a slabší a dali nám šanci na tie-break.“

13. 6.  Česká republika - Nizozemí 2:3 (25:19, 25:13, 18:25, 17:25, 14:16)

Diváků: 2050

Sestava ČR: Sobotka, Bartoš A., Habr, Michálek, Mach, Kriško. Libero: Kryštof, Beer, Haník, Veselý
Sestava Nizozemí: Abdel-Aziz, Rauwerdink, Kooy Dick, Koelewijn, Overbeeke, Diefenbach. Libero: Jorna Gijs. Střídali: Sparidans Dirk