Světová liga » Novinky » Českým volejbalistům se ve Francii daří

Českým volejbalistům se ve Francii daří

 

čtvrtek, 26. března 2015

Karel Linz z Rennes a Jakub Veselý ze Saint-Nazaire nechybí v širší nominaci na Světovou ligu

Značnou sílu českého národního výběru budou při bojích ve Světové lize tvořit hráči působící ve francouzské nejvyšší soutěži. Trenér Zdeněk Šmejkal pojede do Francie na obhlídku a počítá s Alešem Holubcem i Jakubem Veselým. Rýsují se ale i další možnosti, a to nejen z nejvyšší soutěže.

Do konce základní části francouzské nejvyšší soutěže Pro A zbývají dvě kola. Čeští hráči tak mají, pokud již není rozhodnuto, poslední šanci proniknout do play-off či vyhnout se sestupu. Velmi nepříjemné starosti mají v týmu Nantes Rezé kapitán české reprezentace Aleš Holubec a univerzál Jan Hadrava. Pod českým koučem Martinem Demarem sice dokázali smazat šestibodové manko na nesestupové pozice, ale před závěrečnými dvěma zápasy mají s Nantes 20 bodů, tedy stejně, jako aktuálně druhý sestupující tým Narbonne.

„Cíl před sezonou bylo play-off. Máme ale velké problémy s příjmem. Klub vsadil na útočné smečaře a ukázalo se, že musí být v týmu vždy jeden smečař na černou práci. To je hlavní důvod našich výsledků. Máme na tom samozřejmě podíl všichni,“ uvádí Aleš Holubec, kterému se v únoru narodil potomek. „Rád reprezentuji, ale na druhou stranu se mi velice obtížně opouští rodina. Je škoda, že v Česku nemáme podobný systém jako Kanada, kde mají volejbalové centrum a hráči tam mají s rodinou pronajaté byty. Pokusíme se to nějak vyřešit.“

Holubec se na zápasy ve Světové lize těší a říká: „Kvalitou se určitě rovnáme Japonsku i Jižní Koreji. Francie bude favorit a věřím, že ji dokážeme potrápit.“ Spolu s Holubcem je v týmu Nantes také Jan Hadrava, který v bodování soutěže je na 13. místě. „O Hadravovi vím, ale minulý rok projevil zájem hrát beach. Měl velkou příležitost nahradit v kvalifikaci Štokra a Konečného. Odmítl to. Vidím, že hraje dobře, ale vzhledem k jeho prohlášením, že se chce věnovat beachvolejbalu, sleduji jiné hráče,“ říká trenér české reprezentace Zdeněk Šmejkal.

Za tým Nazaire, který je nováček soutěže, odehrál výbornou sezonu blokař Jakub Veselý. Nazaire je na 10. místě, daleko od play-off i sestupu. „Pro mě je to ale zklamání. Tým měl velký potenciál. Cílem bylo play-off, ale zranili se nám čtyři hráči základní šestky a pak byly cíle přehodnoceny. Pro klub to tak není špatný výsledek,“ myslí si Veselý. Opora reprezentace odehrála všechny zápasy. S přípravou a pohárem to je kolem 40 utkání. Ani Veselý by neměl v nominaci trenéra pro Světovou ligu chybět. „Momentálně jsem přetížen a těším se po sezoně na chvíli volna. Ve Světové lize mám osobní cíl porazit co nejvíc soupeřů.“

„Kluky sleduji a vím, jak si stojí v ligách,“ dodává trenér. Kromě Veselého a Holubce jsou v užším hledáčku také Adam Bartoš a David Konečný, kteří bojují za Tours a budou hrát play-off. Na předních příčkách ligy se pohybuje Beauvais Oise Universite Club a s ním i Ondřej Hudeček a Jiří Král. „O hráčích mám podrobné zprávy,“ říká dále Šmejkal.

Reprezentační kádr mohou vyztužit také hráči působící ve druhé lize Pro B. I tady je odehráno 24 kol a do konce základní části zbývají dvě. Na šestém místě se pohybuje tým Rennes Volley 35, za který hraje smečař Karel Linz. „Určitě s ním počítám,“ říká na jeho adresu Šmejkal. Mužstvo Rennes by chtělo postoupit do nejvyšší ligy. K tomu ale potřebuje skončit do pátého místa a uhrát play-off, na které ztrácí dva body.

V Pro B hrají i další čeští hráči, o kterých má trenér Šmejkal velký přehled: „Například Jakub Rybníček se ale asi bude věnovat zaměstnání. Pak je tam univerzál Jaromír Koláčný. Uvidíme, jak se vše bude vyvíjet.“

Statistiky českých hráčů v Pro A k 26. březnu:

Aleš Holubec (Nantes):
Celkový počet bodů:
213, body v útoku: 148, úspěšnost v útoku: 60%, bodů na bloku: 55, úspěšnost bloku: 0,6/set, esa: 10, zkažená podání: 34.

Jan Hadrava (Nantes):
Celkový počet bodů: 337, body v útoku: 289, úspěšnost v útoku: 50%, bodů na bloku: 29, úspěšnost bloku: 0,3/set, esa: 19, zkažená podání: 60.

Ondřej Hudeček (Beauvais):
Celkový počet bodů: 199, body v útoku: 150, úspěšnost v útoku: 41%, bodů na bloku: 21, úspěšnost bloku: 0,2/set, esa: 28, zkažená podání: 77.

Jiří Král (Beauvais):
Celkový počet bodů: 294, body v útoku: 199, úspěšnost v útoku: 62%, bodů na bloku: 78, úspěšnost bloku: 0,8/set, esa: 17, zkažená podání: 61.

David Konečný (Tours):
Celkový počet bodů: 296, body v útoku: 245, úspěšnost v útoku: 47%, bodů na bloku: 27, úspěšnost bloku: 0,4/set, esa: 24, zkažená podání: 59.

Adam Bartoš (Tours):
Celkový počet bodů: 68, body v útoku: 60, úspěšnost v útoku: 42%, bodů na bloku: 5, úspěšnost bloku: 0,1/set, esa: 3, zkažená podání: 10.

Jakub Veselý (Nazaire):
Celkový počet bodů: 212, body v útoku: 134, úspěšnost v útoku: 49%, bodů na bloku: 65, úspěšnost bloku: 0,8/set, esa: 13, zkažená podání: 28.

Autor: Michal Heřman

 

Zápasy

Světová liga (2. - 4.6.2017) - Soul (KOR)

2.6.- 12:00 SEČ: Česká republika - Korea

3.6. - 5:00 SEČ: Česká republika - Finsko

4.6. - 5:00 SEČ: Česká republika - Slovinsko

 

Světová liga (9. - 11.6.2017) - České Budějovice (CZE)

9.6.- 19:10: Česká republika - Egypt

10.6. - 19:10: Česká republika - Nizozemsko

11.6. - 19:10: Česká republika - Portugalsko

 

Světová liga (16. - 18.6.2017) - Den Haag (NED)

16.6. - 20:30: Česká republika - Slovensko

17.6. - 20:30: Česká republika - Korea

18.6. - 18:00: Česká republika - Nizozemsko

Vstupenky

 

 

GENERAL PARTNER

          

PARTNERS