Světová liga » Novinky » Český tým porazil v Opavě Portugalsko v pěti setech

Český tým porazil v Opavě Portugalsko v pěti setech

 

pátek, 27. června 2014

1000x1000-1402042824-mg-0209

Poslední domácí dvojutkání Světové ligy hostí v pátek i v sobotu multifunkční hala v Opavě. V pátečním duelu poslal trenér českého národního výběru na palubovku nahrávače Filipa Habra, smečaře Petra Michálka a Karla Linze, blokaře Aleše Holubce s Jakubem Veselým a univerzála Michala Kriška. Na liberu hrál Martin Kryštof.

Úvod první sady byl vyrovnaný a týmy se bod po bodu oťukávaly. V polovině prvního setu Portugalci mírně odskočili a postupně získávali jistotu v útoku i na servisu. Závěr setu vyšel lépe Portugalsku, které ukončilo set 25:18 ve svůj prospěch.

Do druhého setu vstoupila lépe Česká republika, když už vedla 3:1. Portugalsko dobře podávalo a českému týmu se dařilo v útoku. K vedení 12:10 přispěli nejprve Karel Linz a následně Michal Kriško. Vyrovnané skóre 16:16 odstartovalo napínavou tahanici o každý míč, kterou přerušili přímým bodem z podání Portugalci. Druhý set ukončily chyby na servisu.

Ve třetím setu nastoupil do základní sestavy smečař Adam Bartoš, který nahradil Karla Linze. Český národní tým se nevzdával naděje na vítězství a k oddechovému času kráčel za vedení 16:12. Na hřiště přišel také ostravský blokař Široký, ale houževnatí Portugalci český tým pomaličku dotahovali. V útoku se dařilo Michálkovi a v poli výborně bránilo české libero Martin Kryštof, ale opět se blížila vyrovnaná koncovka setu, do které lépe vstupovali Češi za dvoubodového vedení 21:19. Na smeči se prosadil mladý zlínský odchovanec Adam Bartoš a portugalský útok do zámezí psal na světelné tabuli stav 23:21 pro český tým. Set ukončil rychlý útok Jakuba Veselého středem sítě a čeští volejbalisté se radovali z vítězství ve třetím setu.
 
Český tým se opět nadechnul a zahájil čvrtý set vedením 6:4. Opavská hala povzbuzovala české volejbalisty a svěřenci Zdeňka Šmejkala odskočili na 10:6. Na palubovku přišel místo Kriška univerzál Finger. Vynikající portugalský servis posunul soupeře do dvoubodového vedení (14:16), které snížil svým útokem Michal Finger. Na 17:17 dorovnával skóre mladý Adam Bartoš. Do závěru čtvrtého setu vstupovala lépe česká reprezentace, když vedla 22:20. Pak se středem sítě dvakrát prosadil Tomáš Široký, když zakončil sadu 25:23 pro český tým a zápas dospěl do tie-breaku.

V pátém setu zůstal v základní sestavě Michal Finger i Adam Bartoš a za Aleše Holubce přišel po prvním bodu Tomáš Široký. Soupeřům nešel servis a Češi se ujali vedení 5:3. Opavská hala stále povzbuzovala a k výměně stran za stavu 8:7 zaveleli Češi. Koncem pátého dějství přišel na hřiště nahrávač Haník, který zamířil na servis. Následně dvakrát zablokoval Jakub Veselý a Češi se ujali vedení v tie-breaku 14:11. Český útok středem tento zápas ukončil a opavské publikum hlasitým povzbuzováním děkovalo českým volejbalistům za výborný sportovní zážitek.

Česká republika - Portugalsko 3:2 (18:25, 23:25, 25:23, 25:23, 15:11)

Počet diváků: 2 250
Česká republika: Habr, Michálek, Holubec, Linz, Kriško, Veselý. Libero: Kryštof.
Střídali: Bartoš A., Široký, Finger, Haník.
Trenér: Zdeněk Šmejkal.

Portugalsko: Keller, Oliveira, Sequeira, Ferreira, Jose, Rodrigues. Libero: Casas.
Trenér: Hugo Silva

 

OHLASY PO UTKÁNÍ

Alexandre FERREIRA, hráč Portugalska
„Prohráli jsme, takže to pro nás nebylo moc dobré utkání. Máme teď příležitost postoupit do další fáze, takže nejsem šťastný. Musíme si odpočinout, být lepší v obraně a připravit se na zítřek. Když vedete 2:0, tak třetí set je ten nejtěžší. Dneska se to potvrdilo, to jsme mohli vidět.“

Tomáš ŠIROKÝ, hráč České republiky
„Já si myslím, že jsme od třetího setu nekazili tolik podání a nenechali jsme je hrát. Bohudík pro nás jim docházel dech. Ale je to málo. Postup není úplně ztracený, ale dva body jsou málo.“

Zdeněk ŠMEJKAL, trenér České republiky
„Myslím, že pomohli především střídající hráči, kteří do toho vnesli bojovného ducha. Od třetího setu jsme dělali pouze polovinu nevynucených chyb, než jsme dělali první dva sety. Ty jsme prohráli právě tím. Šance na postup je, ale nekoukáme na první místo. Chceme jen vyhrávat a učit se z takových zápasů. Michal Kriško pravděpodobně zítra nenastoupí, prasklo mu ve zdravém koleni a zatím nevíme, co s tím má.“

Hugo SILVA, trenér Portugalska
„Bylo to o obraně. První dva sety jsme získali spravedlivě. Ale pak jsme přestali hrát prim a ty tři sety jsme odehráli velmi špatně. Chybovali jsme na příjmu, chybovali jsme prakticky ve všem a to není možné takto hrát.“

Autor: Blanka Popelková, Lukáš Dvořák

 

Zápasy

Světová liga (2. - 4.6.2017) - Soul (KOR)

2.6.- 12:00 SEČ: Česká republika - Korea

3.6. - 5:00 SEČ: Česká republika - Finsko

4.6. - 5:00 SEČ: Česká republika - Slovinsko

 

Světová liga (9. - 11.6.2017) - České Budějovice (CZE)

9.6.- 19:10: Česká republika - Egypt

10.6. - 19:10: Česká republika - Nizozemsko

11.6. - 19:10: Česká republika - Portugalsko

 

Světová liga (16. - 18.6.2017) - Den Haag (NED)

16.6. - 20:30: Česká republika - Slovensko

17.6. - 20:30: Česká republika - Korea

18.6. - 18:00: Česká republika - Nizozemsko

Vstupenky

 

 

GENERAL PARTNER

          

PARTNERS