Světová liga » Novinky » Česká reprezentace mužů nestačila ani ve druhém utkání na domácí Nizozemsko

Česká reprezentace mužů nestačila ani ve druhém utkání na domácí Nizozemsko

 

neděle, 6. července 2014

netherlands

Své účinkování ve Světové lize zakončila volejbalová reprezentace mužů prohrou. I ve druhém utkání na palubovce v přístavním městě Rotterdam nenašla recept na perfektně hrající Nizozemce a podlehla jim 0:3 na sety. Výběr trenéra Edwina Benneho je tak jediným, který s českým celkem neztratil ve skupině ani jeden duel.

Nizozemský národní celek si už od začátku šel za svým cílem. I jeden bod dával úplnou jistotu k postupu do další fáze Světové ligy. Výběr v oranžových dresech byl při útočných akcích přesnější a brzo si vypracoval tříbodový, následně i čtyřbodový náskok. Vedení 11:7 dávalo znát, že český tým se bude jen velice obtížně dostávat soupeři na kobylku. Podle předpokladů znovu táhl domácí Dick Kooy, který si v rychlém sledu připisoval na své konto úspěšné útoky. Češi měli i nadále problém umazávat vedení Oranjes. Přestože už to však bylo 18:12 pro Nizozemsko, svěřenci trenéra Šmejkala se nepoložili a dali se na boj. Především při servisu Michala Fingera se povedlo přibrzdit špičkový výkon domácích, a tak to bylo už jen 16:19 v neprospěch České republiky. Jenže další hluché období vrátilo Nizozemce zpátky do zajetých kolejí a ti měli znovu velmi brzo šest setbolů. Využít se jim ale povedlo až ten třetí, takže výsledný stav první sady byl nakonec 25:20.

O něco vyrovnanější byla druhá část druhého rotterdamského utkání. Čeští reprezentanti drželi s těmi nizozemskými krok a jejich první dvoubodová ztráta přišla až při úvodním technickém time-outu. To Michálek nevytloukl oranžové bloky, takže domácí měli znovu o něco lepší start. Oranjes v nastoleném trendu pokračovali, a tak musely přijít zákonité změny v české základní šestce. Tou největší byla změna nahrávače a kapitána Filipa Habra, kterého nahradil Pavel Bartoš. Stále se však nedařilo ani trochu zpomalit narůstající vedení domácích. Dlouhá nizozemská série dovedla stav až na 17:9. S ním už se jen těžko dalo něco dělat a zdálo se být jasné, že publikem hnaný tým Edwina Benneho získá minimálně další bod do tabulky skupiny E. Naopak hostujícím hráčům se nedařila útočná fáze a náskok byl za stavu 22:12 dokonce desetibodový. Na servisu sice ještě zvládl zmírnit výsledek druhé sady Široký, to už ale bylo z české strany vše. Ztráta setu poměrem 16:25 rozhodla o nizozemském postupu do nadstavbové fáze Světové ligy, která se bude hrát v australském Sydney.

Lehkou změnu přinesl vývoj třetího dějství. Vůbec poprvé se totiž dostali při prvním technickém oddechovém čase do vedení Češi. Stav 8:7 sice nebyl až tolik zásadní, byl ale dobrým odrazovým můstkem do dalšího průběhu. Dvoubodový náskok, který se zastavil na skóre 11:9, ale krátce poté Nizozemci smazali. To nejspíše český tým psychicky zlomilo. Od té doby se nedařilo najít žádný recept na skvělou hru domácích, těm totiž vycházelo vše od obrany až po útok. Navíc výborně četli hru, takže při druhé vynucené pauze znovu vedli, tentokrát o čtyři body, čímž hostům jasně naznačili, jak chtějí s výsledkem naložit. Ani time-outy vybrané Zdeňkem Šmejkalem nedokázaly nabourat precizní hru Oranjes. Ti, podpořeni vysokým bodovým podílem Dicka Kooye a Robina Overbeekeho, malými, ale zásadními krůčky, přibližovali zápas svému konci. Za stavu 21:17 dal Benne znovu příležitost jednomu z náhradníků, tentokrát se do hry dostal Andringa. I on se ale okamžitě aklimatizoval na herní teplotu domácích a byl na palubovce, když Nizozemsko dotáhlo set na konečný stav 25:21. Výběr v oranžových dresech tak získal i čtvrté vítězství nad českou reprezentací.

Za nizozemský tým byli nejvíce bodujícími hráči Dick Kooy a Robin Overbeeke s třinácti body, na české straně se dařilo Michalu Fingerovi, ten měl dokonce o dva víc.

Nizozemsko – Česká republika 3:0 (25:20, 25:16, 25:21)

Nizozemsko: Van Harskamp, Kooy, Van Garderen, Koelewijn, Overbeeke, Parkinson – libero Jorna.
Střídali: Diefenbach, Ter Horst, Andringa.
Trenér: Edwin Benne.

Česká republika: Habr, Finger, Baránek, Široký, Michálek, Beer – libero Kuliha.
Střídali: Mach, A. Bartoš, P. Bartoš
Trenér: Zdeněk Šmejkal.

Ohlasy po utkání

Zdeněk ŠMEJKAL, trenér České republiky
„Jsem velmi zklamaný z dnešního zápasu, hlavně i kvůli našim fanouškům, kteří absolvovali dlouhou cestu a my jsme jim neukázali dobrou hru. Nenašli jsme žádný recept na rychlou hru nizozemského týmu,“ „Mrzí mě, že jsme nebyli důslednějším soupeřem v dnešním utkání. Ale ten zápas jsme prohráli dle mě dávno před úvodním písknutím. A to v hlavách. Bylo hodně těžké se na tohle utkání, tomu rozumím, ale přece jen se za reprezentaci hraje s větším zaujetím. Mrzí mě, že jsme je nepřinutili trochu více se bát."

Filip HABR, hráč České republiky
„Jsem velmi zklamaný z dnešního zápasu, hlavně i kvůli našim fanouškům, kteří absolvovali dlouhou cestu a my jsme jim neukázali dobrou hru. Nenašli jsme žádný recept na rychlou hru nizozemského týmu.“

Autor: Lukáš Dvořák

 

Zápasy

Světová liga (2. - 4.6.2017) - Soul (KOR)

2.6.- 12:00 SEČ: Česká republika - Korea

3.6. - 5:00 SEČ: Česká republika - Finsko

4.6. - 5:00 SEČ: Česká republika - Slovinsko

 

Světová liga (9. - 11.6.2017) - České Budějovice (CZE)

9.6.- 19:10: Česká republika - Egypt

10.6. - 19:10: Česká republika - Nizozemsko

11.6. - 19:10: Česká republika - Portugalsko

 

Světová liga (16. - 18.6.2017) - Den Haag (NED)

16.6. - 20:30: Česká republika - Slovensko

17.6. - 20:30: Česká republika - Korea

18.6. - 18:00: Česká republika - Nizozemsko

Vstupenky

 

 

GENERAL PARTNER

          

PARTNERS